Modlivka
26. 11. 2013
Modlivka je stredne veľký, až veľký hmyz, ktorý nájdeme loziť, alebo nehybne striehnuť na potravu v trávnatom poraste, kríčkoch, na vetvičkách. Zväčša má podlhovasté mierne sploštené telo. Telo modlivky je zložené z hlavy ( cephalon)- vznikla splynutím 6 článkov , hrude ( thorax)- vznikla z 3 článkov a bruška ( abdomen)- 12 článkov. Modlivka zelená má podlhovastú predohruď, ktorá je pohyblivá a napája sa na ňu voľne pohyblivá hlava (cephalon), na ktorej sa nachádzajú mohutne vyvinuté hryzavé ústne orgány. Na hlave sa nachádzajú tiež dve veľké zložené oči, ktoré tvoria tisíce malých očiek. Každé jedno zložené oko sa skladá asi z 30 000 častí. Z každej časti vychádza jeden nerv, ktorý sa neskôr spája s ostatnými a tvorí jeden mohutný očný nerv. Medzi zloženými očami na vrchnej časti hlavy sa nachádzajú tri jednoduché očká. Zloženými očami vidí modlivka aj za seba, takže zbadá každú približujúcu sa korisť, príp. nepriateľa. Výborne vidí do vzdialenosti približne 1 meter. Malými očkami dokáže rozoznať intenzitu svetla. Na hlave sú tiež tenké tykadlá, ktorých funkciou je zachytávanie vlnenia vzduchu a hmat. Modlivky sú schopné rozoznávať aj pachy. Čuchové centrum sa nachádza na spodnej strane hrude v mieste medzi bazálnymi (počiatočnými) časťami predných končatín. Modlivka väčšinou mieri na koriť tykadlami skôr, ako ju uloví. Je veľmi trpezlivá a bez pohnutia dlhé hodiny striehne na korisť, ktorú tvorí hlavne hmyz, ale aj pavúky, u niektorých väčších druhov aj malé stavovce. Na tento spôsob lovu má modlivka prispôsobený prvý pár nôh na predohrudi, ktoré sa premenili na uchopovací orgán: stehná sú dlhé, na spodnej strane majú ostne, aj predné holene majú na vnútornej strane ostne, a zatvárajú sa proti stehnám ako čepeľ noža, čím môžu chytiť korisť, ako do zveráka. Predná holeň vybieha na konci v hákovitý bodec. Stredný a zadný pár nôh sú dlhé, štíhle, prispôsobené behu, pretože ak korisť uniká, modlivka ju väčšinou prenasleduje. Končatiny sú zložené zo 6 článkov- panvička (coxa), predpanvička (trochanter) , stehno (femur) , holeň (tibia) , labka (metatarsus) , pazúrik (tarsus) .
Modlivka má na 2 páry krídel. Obidva páry krídel nie sú rovnaké. Predné krídla sú kožovité, zadné blanité so širokým vejárovitým poľom. Samce modlivky zelenej pomocou nich chvíľkovo lietajú, samice sú na let priťažké – sú väčšie ako samce. Krídla sú v pokoji zložené plocho na brušku, ktoré široko prisadá na zadohruď. Bruško je zakončené krátkymi štetmi. Pretože žijú na rastlinách, majú dokonale vyvinuté ochranné sfarbenie- mimikry , ktoré je rovnaké ako okolie, takže nehybná modlivka je na vhodnom podklade prakticky neviditeľná, alebo rozmazaná.
Modlivky žijú samotársky a je u nich vyvinutý kanibalizmus, pretože neznesú vo svojej prítomnosti jedinca rovnakého druhu - potravinového konkurenta. Nymfy prvých instarov lovia najmä vošky, drobné mušky a iný malý hmyz. Po presiahnutí polovičnej veľkosti imág lovia prakticky tú istú korisť, ako imága, hlavne rôzne druhy koníkov.
Mladé nymfy a dospelé samice sú schopné chytiť a zožrať rovnako veľkú korisť, ako sú samé, napr.: jašterice. To im umožňuje obrovský stisk predných nôh a pružné blanky medzi jednotlivými článkami na brušku. Samce lovia iba malú korisť. O sluchu som sa v žiadnej knihe nedočítal, ale je dokázané, že ak letí modlivka v podvečer, alebo dokonca v noci, je schopná začuť letiaceho netopiera, po čom ihneď padá na zem.
Komentáre
Prehľad komentárov
Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.